„Nie lubię, nie chce, nigdy więcej, sama sobie jeździj, za stromo, za ślisko, mokro, gorąco…”
Zawsze było coś nie tak. Dziś sama obecność w górach, na nartach, na stoku, w barze pod stokiem, czy przechadzając się wieczorami po kurortach narciarskich, powodują, że czuje się wspaniale. Jest to bowiem przygoda na całe życie i dlatego bardzo zachęcam do rozpoczęcia tej przygody jak najwcześniej.
Może się okazać, że Twoja wiedza i umiejętności oraz czas poświęcony na uczenie dziecka, okażą się strzałem w dziesiątkę. Nie tylko nauczyliście poprawnie jeździć malucha na nartach, ale złapał „bakcyla narciarskiego”. Jednym słowem, o niczym więcej nie mówi tylko o tym „kiedy na narty, czy możemy być dłużej niż wczoraj, czy możemy w nocy pojeździć?” Dla rodzica i nauczyciela nie ma nic piękniejszego i motywującego do dalszych starań. Jeżeli tak właśnie jest w Waszym przypadku, jesteście szczęściarzami.
Może się jednak okazać inaczej. Twój podopieczny nie będzie zachwycony z czasu spędzonego na stoku i na nartach. Wolałby siedzieć przed komputerem, rysując czy czytając książki. Jeżeli jesteście zdeterminowani i nadal chętni do podejmowania wyzwania jakim jest uczenie, nie poddawajcie się. W tym przypadku tylko konsekwencja i mądre kierowanie dzieckiem spowoduje, że wraz ze wzrostem umiejętności jego chęci do jazdy również wzrosną. Wybierz tylko inny rodzaj motywacji dla dziecka, nagroda, wspólnie spędzony czas, wyjście na basen czy lody…
Zarówno jeden jak i drugi przypadek wymaga nagradzania i chwalenia za czas i chęci poświęcony na naukę jazdy na nartach. Jednym z bardzo skutecznych sposobów motywacji do dalszego szkolenia jest konkurencja innych dzieci. Dlatego też jazda w grupie z innymi dziećmi powoduje zwykle szybsze postępy w nauce. Oczywiście mówimy tutaj o rywalizacji w zabawowym tego słowa znaczeniu. Dobrze naświetlone pojęcie rywalizacji, wygrywania, przegrywania i postępów w narciarstwie nie będzie wywoływało u dziecka lęków. Dlatego zachęcamy do stawiania wyzwań szkoleniowych sobie i dziecku. Jednym z takich wyzwań, może być udział w zawodach narciarskich dla dzieci. Zawody takie mają formułę rekreacyjną i zabawową z przyjazną dla dzieci, wesołą atmosferą. Sama w takich zawodach startowałam, bardzo je miło wspominam; głównie jako świetną zabawę.
Znam dwie ogólnopolskie imprezy narciarskie dla przedszkolaków rozgrywane obecnie. Obydwie odbywają się w Zakopanem. Obydwie imprezy stworzone są z myślą o najmłodszych adeptach sztuki zjazdowej. Pamiętajmy jednak, że nasz narciarz musi samodzielnie pokonać trasę, a więc nie narażajmy na rozczarowanie dziecka, które jeszcze tych umiejętności nie posiada. Takie zawody są niezapomnianym przeżyciem i zabawą, do tego nagrodzoną jeszcze pysznościami.
Koziołek Matołek
Pierwsze z nich to „Koziołek Matołek” (21-22 stycznia 2012 na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem). Pierwsze zawody o Memoriał Kornela Makuszyńskiego odbyły się w 1946 r. Od samego początku organizatorem tej imprezy jest klub AZS Zakopane. Na przestrzeni tych kilkudziesięciu lat zawody nie odbyły się tylko dwukrotnie. W tamtych latach zawody odbywały się jednego dnia. Liczba uczestników wynosiła około 150. Większość stanowiły przeważnie dzieciaki Zakopanego i okolic. Zawodom tym przez wiele lat patronowała żona pisarza, pani Janina Makuszyńska. Celem zawodów jest popularyzacja narciarstwa pośród najmłodszych oraz wychowanie w duchu fair play. Dziś zawody trwają dwa dni. Pierwszego dnia rozgrywa się slalom narciarski i snowboardowy oraz wyścigi na łyżwach. Następnego dnia są skoki (dwie punktowane serie) i biegi płaskie na dystans. Obydwie te konkurencje odbywają się na terenie COS-u. Zgodnie z Narciarskim Regulaminem Sportowym przeprowadzany jest jeden przejazd slalomu giganta dla dzieci, w którym uczestnik musi pokonać trasę samodzielnie. Zabroniona jest jakakolwiek pomoc osób trzecich na trasie. We wszystkich konkurencjach prowadzona jest osobna klasyfikacja dla każdego rocznika, oddzielnie dla dziewcząt i chłopców. Ominięcie bramki w slalomie dyskwalifikuje zawodnika. Numer startowy oraz dyplom za udział w zawodach dziecko zatrzymuje na pamiątkę. Pierwsza trójka wg uzyskanych rezultatów nagrodzona zostanie dyplomami, medalami i nagrodami, miejsca 4 – 6 nagrodzone są dyplomami i upominkami. W tym roku startujący podzieleni zostaną na osiem grup wiekowych. Najmłodsze dzieci z rocznika 2008 i młodsi oraz najstarsze, które po raz ostatni wezmą udział to dzieci z 2001 roku.
Zgłoszenia przyjmowane są na adres klubu za pośrednictwem :
– ze strony www.koziolekmatolek.com (poprzez formularz na dwa dni przed startem);
– osobiście przez rodziców: Aleja 3 Maja 5, w godzinach: poniedziałek – piątek 13.00 – 18.00.
Warunkiem zgłoszenia dziecka do zawodów jest przedstawienie dowodu osobistego jednego z rodziców, lub innego dokumentu potwierdzającego datę urodzenia zawodnika. W dniu zawodów zgłosić się można na pół godziny przed startem pierwszych zawodników. Zawodnicy startują na własną odpowiedzialność i ryzyko, w związku z czym organizator zaleca posiadanie na ten dzień ubezpieczenia dla NW. W tym roku najmłodszymi startującymi są dzieci z rocznika 2008, najstarszymi 2001. Warunkiem uczestnictwa w zawodach jest uiszczenie opłaty startowej na konto lub w siedzibie klubu AZS. O kolejności numerów startowych decyduje data i czas wpłaty opłaty startowej.
Miś Stramuś
Kolejną imprezą dla przedszkolaków są zawody rozgrywane na stokach Nosalu w Zakopanem. Właściciele stoku rozgrywają zawody o „II Puchar Misia Stramusia”. Do wzięcia udziału (26 lutego 2012) zapraszają wszystkich jeżdżących na nartach. Organizatorem jest Szkoła Narciarska i Snowboardowa Strama. Celem imprezy jest propagowanie zdrowego stylu życia i metody na wspólne spędzanie czasu. Motywowanie dzieci do uprawiania narciarstwa – umiejętność rywalizacji w duchu zasady fair play. Zawody przeznaczone są dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Pięć kategorii z podziałem na: dziewczęta i chłopców w poszczególnych rocznikach w tym dwie kategorie Klub (dla dzieci będących członkami narciarskich klubów sportowych). Najmłodsi uczestnicy to trzylatki, najstarsi to już doświadczeni dziesięcioletni narciarze. Na tej imprezie dzieci klasyfikowane są w grupach po dwa roczniki.
I: 2008 i młodsze
II: 2006-2007
III: 2004-2005
IV: 2002-2003
IV Klub: 2002-2003 – dzieci będące członkami narciarskich klubów sportowych
V: 2000-2001
V Klub: 2000-2001 – dzieci będące członkami narciarskich klubów sportowych
Organizatorzy zadbali, by dzieci nie czuły się zdezorientowane, wyobcowane i zestresowane w związku z presją zawodów. W związku z tym dzieci w poszczególnych kategoriach i grupach zostaną przekazane instruktorom. Razem z nimi przeprowadzą rozgrzewkę i wspólny próbny zjazd po trasie slalomu giganta. Taki zjazd pozwoli dzieciom oswoić się i zapoznać z trasą, w następstwie uniknąć popełnienia błędu w trakcie zjazdu na czas. Dziecko, aby mieć zaliczony przejazd w zawodach, musi prawidłowym torem pokonać slalom gigant. W zawodach zwycięża osoba, która prawidłowo przejeżdżając uzyskała najlepszy czas przejazdu. Każdy może wystartować w zawodach tylko raz. Powtarzanie przejazdu jest możliwe tylko w sytuacji, w której z jakiś powodów technicznych zawinił organizator. Podczas zawodów pobyt rodziców i opiekunów na trasie slalomu jest zabroniony. Widzowie i opiekunowie mogą znajdować się tylko w wyznaczonych strefach. Wszystkie wyniki (czasy przejazdów) zostają na bieżąco zapisywane na tablicy wyników. Organizator zaznacza obowiązek posiadania kasku przez uczestników. Dobrowolne, ale zalecane jest posiadanie na dzień zawodów ubezpieczenia NNW dla uczestników. Dzieci muszą być pod opieką dorosłych bądź opiekunów. Zgodnie z Narciarskim Regulaminem Sportowym każde dziecko otrzymuje nagrodę i dyplom za udział w zawodach. W każdej kategorii zostanie przeprowadzona klasyfikacja w grupach dziewcząt i chłopców. Za pierwsze trzy miejsca w każdej grupie dzieci otrzymują puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe. Dodatkowo na koniec zawodów wśród wszystkich uczestników startujących w zawodach zostanie rozlosowane dziesięć wartościowych nagród rzeczowych. Wygrana musi zostać odebrana przez wylosowane dziecko – nieobecność powoduje przekazanie nagrody do ponownego rozlosowania.
Zgłoszenia uczestników można dokonywać poprzez formularz znajdujący się na stronie www.strama.szkola.pl. Lub osobiście w biurze Szkoły Strama, ul. Balzera 30, Zakopane – codziennie w godzinach od 9.00 do 19.00. Warunkiem uczestnictwa w zawodach jest uiszczenie opłaty startowej w wysokości 40 zł. Opłata startowa zawiera: udział w zawodach i atrakcjach towarzyszących, nagrody dla każdego uczestnika, słodka niespodziankę i napój podczas zawodów, udział w losowaniu nagród, trening przed zawodami pod okiem instruktorów w dniu 25 lutego w godzinach 14.00 – 16.00 (Centrum Szkoleń Narciarskich Nosal – stok nr V). Opłata nie zawiera karnetu na wyciągi.
Przedstawione powyżej imprezy to forma zabawy i nauki nowych umiejętności narciarskich. Jeżeli tylko taką możliwość będziecie mieli zachęcamy i bardzo serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału. Pamiętajcie tylko, aby potraktować rywalizację w zawodach jako formę miłego spędzania czasu z dzieckiem, a nie pretekst do wywierania presji dobrego wyniku.